SPRZĄTANIE ŚWIATA

Tegoroczna akcja Sprzątania Świata (16-18 września) odbyła się pod hasłem „Podaj dalej… Drugie życie odpadów”. Jej przesłanie to poszanowanie zasobów, unikanie tworzenia odpadów i szacunek do wytworzonych przedmiotów, a także uświadamianie Polakom ich codziennego wpływu na środowisko.
Nasze Przedszkole również w tym roku przyłączyło się do akcji sprzątania świata. Dzieci już od najmłodszych lat uwrażliwiane są na potrzebę dbania o planetę. Sprzątanie to nic trudnego – przekonały się o tym dzieci z każdej grupy wiekowej MP nr 3w Żarach:

·         Grupa 3 latków
Maluszki nie wyszły, co prawda poza teren przedszkola, ale zaangażowały się w jego posprzątanie. Między huśtawkami, sprzętami sportowymi , domkami i piaskownicami – nie można było dostrzec ani jednego papierka, brudnej  chusteczki, czy innych śmieci. Dzieci postanowiły już zawsze wyrzucać nieczystości do kosza!

·         Grupa4latków
W ramach akcji Sprzątanie Świata dzieci z grupy 4-ro latków sprzątały park przy Szkole Muzycznej. Pogoda nie dopisała, ale dopisały humory. Wszystkie dzieci ochoczo zabrały się do zbierania pozostawionych przez innych odpadków. Dzieci w naszym przedszkolu doskonale wiedzą jak ważna dla środowiska jest jego ochrona i utrzymanie w stanie niezmienionym. Dodatkowo akcja toczyła się pod hasłem „Podaj dalej – drugie życie odpadów”. Niestety w rejonie parku brak było odpadów, którym można było podarować drugie życie. Wszystkie nasze „znaleziska” nadawały się tylko do przetransportowania na wysypisko miejskie.

·         Grupa4-latków
Zapoznała  się z Ekoludkiem , który jest przyjacielem przyrody i chętnie zaprzyjaźni się z dziećmi, które też o nią dbają:

Jestem małym Ekoludkiem

o przyrodę zawsze dbam.

Chcę, by na naszej pięknej Ziemi

przyjemnie wszystkim żyło się nam!

 Dzieci oglądały   i opisywały obrazy przedstawiające środowisko czyste i     zaśmiecane. Dzieci porównywały wygląd przyrody,  próbowały wyciągać     odpowiednie wnioski,  czy trzeba sprzątać świat .Dzieci wkładały do zielonej obręczy obrazki, które przedstawiają piękną przyrodę, a do czerwonej – obrazki ze środowiskiem zaniedbanym. Oprócz tego dzieci bawiły się przy piosence  ,,Przedszkolna  „Ekoludki’’.Następnie postanowiliśmy  wyruszyć  na Sprzątanie Świata- na nasz plac
przedszkolny zabierając ze sobą worki na śmieci . Dzieci chętnie porządkowały teren wokół przedszkola , co chwilę zerkając na zawartość worka.

·         Grupa5latków
Dzieci z grupy 5- latków podczas zajęć poprzez piosenki i wiersze przypomniały sobie co to znaczy żyć w czystym środowisku, co one mogą zrobić aby bawić się i korzystać z uroków przyrody. Podczas spacerów zwracałam uwagę dzieciom na pojemniki do segregacji śmieci, dzieci wiedzą do jakich pojemników należy wrzucać śmieci. Włączając się do akcji sprzątania świata, zaopatrzeni w jednorazowe rękawiczki i worki na śmieci posprzątaliśmy teren parku przy ulicy Al. Wojska Polskiego. Cieszymy się, że śmieci z roku na rok jest coraz mniej. Wierzymy, że prowadzane przez nas działania proekologiczne wpłyną pozytywnie na uwrażliwianie dzieci, i że w przyszłości nasi wychowankowie będą prawdziwymi miłośnikami przyrody i otaczającego ich świata.

·         Grupa5i6latków
O ekologię i utrzymanie czystości dbają również przedszkolaki z grupy 5 i 6 latków. We wtorek 27.09.2016 założyły rękawice i ruszyły ulicą Wrocławską w Żarach by posprzątać porozrzucane śmieci. Dzieci schylały się co chwilę by podnieść papierki, resztki spalonych papierosów oraz woreczki. Starszaki posprzątały również park na Podwalu, a następnie spacerem wróciły do przedszkola. Pracowite maluchy wzbudziły zainteresowanie i szacunek osób dorosłych, które z podziwem patrzyły na sprzątające dzieci. Pamiątkowe zdjęcia najlepiej obrazują akcję Sprzątania Świata oraz ukazują niechlubny portret polskich miast.

·         Grupa6latków
Kolejny raz w  we wrześniu dzieci z grupy 6 latków pod opieką  pani Beaty i Iwony,  prowadziły  działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę                                       i recykling. Wyposażone w rękawice i worki dzieci zbierały śmieci w okolicy przedszkola oraz Parku przy ulicy Wojska Polskiego.  Przedszkolaki wzięły się ochoczo do pracy i odpadkami zapełniły cztery worki.

·         Grupa„0”
Nasza grupa ,,0”- czyli 6 latki z MP3 bardzo pragnie aby nasze otoczenie było czyste i zadbane. Segregujemy odpady: zbieramy makulaturę, baterie i nakrętki- ale również bardzo chętnie „sprzątamy świat”- 26.09.2016 roku zadbaliśmy o teren Szkoły nr 8 do której uczęszczamy. Po sprzątaniu zastanawialiśmy się skąd biorą się te wszystkie śmieci- przecież my ich nie rzucamy?!

napisała Elżbieta Ostrowska